اخبار داخلیبازی کامپیوتریبازی های رایانه ای

مقایسه میزان مصرف بازی در ایران با سایر کشور‌ها در TGC 2017

موسسه آماری دایرک در نمایشگاه TGC 2017 حضور داشته و اطلاعاتی از میزان مصرف بازی‌ها در بین گیمر‌های ایرانی را به اشتراک گذاشت.

 

دایرک موسسه آماری است که تحقیقاتی را در حوزه بازی‌های ویدیویی در ایران انجام می‌دهد. دایرک در نمایشگاه TGC 2017 هم حضور دارد و گزارشی از میزان مصرف بازی‌های ویدیویی در ایران و مقایسه آن با کشور‌های دیگر با نام Digital Games In Motion ارائه کرده است. در این مقایسه، کشور‌های آمریکا و کانادا از قاره آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزیلند از قاره اقیانوسیه، اسپانیا، آلمان، فرانسه و انگلیس هم از قاره اروپا آمار‌های مصرف خود را ارائه کرده‌اند و موسسه دایرک هم آن‌ها را با آماری که خودش از ایران جمع‌آوری کرده، مقایسه کرده است.

آقای سید حسینی، مدیر دایرک، ضمن اعلام این اطلاعات اشاره کرد که چون دایرک خودش مستقیما آمار را از ایران جمع‌آوری کرده، قادر بوده که آن‌ها را برای مقایسه بهتر با آمار ارائه‌شده توسط کشور‌های خارجی دسته‌بندی کند. برای مثال، برخی کشور‌ها در جمع‌آوری آمار فقط مخاطبین بالای ۱۸ سال را در نظر گرفته بودند و به همین دلیل دایرک هم این افراد را در مقایسه لحاظ کرده است.

با اینکه گزارش دایرک مفصل است، اما یک بخش جالب آن مقایسه میزان مصرف بازی‌ها روی پلتفرم‌های مختلف است. به این صورت که کاربران ایرانی، در مقایسه با گیمر‌های سایر کشور‌ها علاقه نسبتا کم‌تری به بازی‌های کنسولی و پی‌سی دارند. اما در نقطه مقابل، ایرانی‌ها در مقایسه با دیگر کشور‌ها علاقه به مراتب بیش‌تری به بازی‌های موبایل دارند و این پلتفرم، پلتفرم محبوب بین ایرانی‌ها است. به همین دلیل هم گزارش دایرک بیش‌تر روی پلتفرم موبایل منعطف شده است.

طبق گفته جناب حسینی، عوامل زیادی روی محبوبیت بازی‌های موبایل تاثیر دارند. برای مثال، یکی از این عوامل، کوتاه بودن پروسه ساخت این بازی‌هایا هزینه پایین‌تر ساخت آن‌ها است. علاوه بر این در مورد بازی‌های موبایل، حذف ناشر هم رخ می‌دهد و بازیساز قادر است مستقیما بازی خود را منتشر کند. ضمنا در مورد مخاطبین هم گوشی موبایل در مقایسه با پی‌سییا کنسول، بیش‌تر در دسترس است و به همین دلیل کاربران علاقه زیادی به بازی‌های موبایل دارند.

جناب حسینی همچنین در نهایت از نحوه اجرای نمایشگاهTGC 2017 ابراز رضایت کرده و اعتقاد دارد که این نمایشگاه باعث خواهد شد تا ارتباط ایران با سایر کشور‌های جهان در زمینه صنعت بازیسازی بهتر شود و علاوه بر آن، اجرای نمایشگاهی در این وسعت، موجب خواهد شد تا ایران در آینده هم بتواند نمایشگاه‌های دیگر را بهتر اجرا کند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

رضا بابایی

سردبیر و موسس مجله اینترنتی ای-اسپرتز.آی آر، عاشق بازی های رایانه ای، سینما، موسیقی و البته قهوه تلخ...! از سال 2003 میلادی به طور حرفه ای مشغول به فعالیت در رشته ورزش های الکترونیک می باشد و حضور در مسابقات معتبر بین المللی و داخلی را در کارنامه کاری خود دارد.

مطالب مشابه

پاسخ دهید

بستن